Defoslar

APEL BİR EMİR DEĞİLDİR.. DAHA İYİ BİR ATAĞINIZ VARSA (Sonunda mahcup olmamak kaydıyla) KENDİ ATAĞINIZI YAPABİLİRSİNİZ…

Savunma, artırmalar sırasında yapılan konuşmalar ile oyun süresince ortakların birbirlerine verdikleri sinyaller üzerine kurulur. Ortağın verdiği sinyallere AZAMİ DİKKAT etmek ve ortağa DOĞRU SİNYALİ VERMEK gayreti içerisinde olunmalıdır. Bu nedenle, “İkiliyi ya da üçlüyü vermişim! Ne fark eder?”, ya da “Benim aklım bana yeter, ben her şeyi kendi başıma hallederim! ” diyorsanız ve bu fikrinizde ısrar edecekseniz, bu kitabı okumaya başlamayın ve Brici bırakarak, daha kaygısız oyunlarla vakit geçirin.

Briç, spor ruhuna ve bilimsel düşünme becerisine sahip, kendine, ortağına ve de rakiplerine saygılı, yaptığı işi önemseyen, Brici her yönü ile algılayan, ciddi kişilerin uğraşıdır.

(Emin Yaykın, Modern briçte savunma kitabının önsözünden….. Teşekkürler Hocam)

Roman defos (Odd/Even discards)

Discards (Defos), Elde oynanan renkte kağıt bulunmaması halinde başka bir renkte (koz haricinde) kağıt verilmesi durumudur.

Roman (Odd/Even) anlaşması şu temellere dayanır:

1.       Tek sayıda (3’lü, 5’li, 7’li, 9’lu gibi) verilen defos bu renkte cesaret verir.

2.       Küçük ve çift sayıda (2’li, 4’lü gibi) verilen kart bu renkte cesaret kırar, kalan renklerden düşüğünü ister (koz haricinde).

3.       Büyük ve çift sayıda (8’li, 10’lu gibi) verilen kart bu renkte cesaret kırar, kalan renklerden büyüğünü ister (koz haricinde).

Not 1: Genellikle sadece yapılan ilk defosda uygulanır.

UDCA (Upside down count and attitude)

Bu anlaşma ile standart sayı ve etüd sinyalleri ters uygulanır: Etüd sinyali verirken ufak kart cesaret verici, büyük kart cesaret kırıcıdır. Sayı sinyali verirken ise büyük-küçük kart tek sayıda, küçük-büyük kart çift sayıda kart gösterir.

UDCA kullanımı, partnerinizin sinyallerinizi kolaylıkla anlayabilmesini sağlar ve daha önemlisi sinyal verebilmek için büyük kartlarınızı harcamanızın önüne geçer.

Uyarı: UDCA adındanda anlaşılabileği gibi sadece etüd ve sayı sinyalleri için uygulanır. Renk tercihi sinyalleri standart oynanır. Ayrıca UDCA kullanımı ile açılışlarınızda değişmez. UDCA oynarken kozda dahil olmak üzere dört renktede de aynı şekilde sinyal verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Preferansiyel apel

Renkte tercih apeli (suit preferencial signal) Hy Lavintal tarafından ortaya çıkarılmistir. Dört ana uygulama biçimi vardır:

1) Bir savunmacının oyun içinde, oynanan kart (renkte) verilirken GÖRÜNÜR BiR GEREKÇE YOKKEN büyük bir kart vermesi ya da en küçük kartını vermesi;diğer iki renkten birinde tercihtir.

2)Bir savunmacının açılış renginde GÖRÜNÜR BiR GEREKÇE YOKKEN büyük bir kart vermesi ya da en küçük kartını vermesi;diğer iki renkten birinde tercihtir.

3)  Bir  savunmacının  ilk  defosta büyük  veya  en  küçük kartını vermesi diğer iki renkten birine tercihtir.

4)Bir savunmacı oynama sırası kendinde iken(atakta veya herhangi bir anda)yada kart verirken (herhangi bir anda)KARŞILIĞINDA KABUL EDİLEBİLEN GEÇERLİLİĞİ OLAN kart vermesi önemle renk apeldir.

Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere, preferansiyel apel, direkt apelin geçerli olmayacağı durumlarda uygulanır.Yani esas olan direkt apeldir. Direkt apel anlamına gelmeyen herhangi bir kart oynayışı-GÖRÜNÜR BİR NEDEN YOKKEN-preferansiyel apeldir.

Lavental Defos (Lav)

Discards (Defos), Elde oynanan renkte kağıt bulunmaması halinde başka bir renkte(koz haricinde) kağıt verilmesi durumudur.

Lavental anlaşmasına göre, düşük bir kart defos edilmesi kalan renklerin düşüğünü ister (koz ve sizde olmayan renk haricindeki). Büyük kart defos edilmesi ise büyüğünü ister.

Örnek: Eğer koz kör ise ve siz trefl rengine defos ediyorsanız bu durumda küçük pik veya karo defos etmeniz karo ister. Kalan renklerden büyük bir kart defos etmeniz ise bu renklerden büyüğünü ister.

Örnek: Eğer koz karo ise ve siz pik rengine defos ediyorsanız bu durumda büyük kör veya trefl defos etmeniz kör ister.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s