Smith Echo

Smith Echo,  sanzatu kontratlarına karşı defans yaparken, atak eden oyuncunun ortağının, bir sonraki elde verdiği gel-gelme sinyalidir. Ortağın küçük bir kart atak ettiği durumlarda, rengi deklaran kazanıp, başka bir rengi oynadığı sırada verilir. Rakibin oynadığı renge uyarken küçük  kart vermek “ortak çıktığın rengi beğendim” yani “GEL”, büyük  kart vermek “ortak rengini beğenmedim” yani “GELME” anlamını taşır .(Küçük-büyük, ortaklık anlaşmasına göre değişebilir, yani büyük gel küçük gelme de oynanabilir.)

Klasik bir smith echo için aşağıdaki ele bakınız :

Güney 3NT oynamaktadır ve batı kör yedili  atak eder (dördüncü büyük). Doğu valeyi girer, güney rua ile alır. Bu noktada, Batı  kör damın kimde olduğunu henüz bilmiyor.

Güney eli alınca yerdeki  karo As’a doğru oynar. Doğu karo üçlüyü vermelidir, bu sinyal körde olumlu anlamına gelen sinyaldir. Güney sonraki aşamada trefl ruaya empas attığında batı bu sinyalden aldığı bilgi ile asın altından rahatlıkla ikinci kez oynayabilir ve defans rengi çalıştırır.

Bunu çok az şeyin değiştiği aşağıdaki el ile karşılaştırın :

Atak yine  kör 7, ve kontrat yine güney tarafından 3NT. Doğu valeyi girer, güney rua ile alır.

Güney karo As ile yere iner. Bu sefer, Doğu karo dokuzluyu vermelidir. Bu körü beğenmediğini gösteren “smith echo” sinyalidir. Bu sayede batı eli alınca köre devam etmez ve böylece de deklaran dokuzuncu lövesini alamaz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s