Alert

(TBF sitesinden alınmıştır.)

Burada uygulanacak kurallar, TBF’ nin İl, Bölge ve Ulusal turnuvalarında kullanılmak üzere hazırlanmıştır.

Kulüpler, özel turnuvaları için briç yasalarına, Federasyonun yaygın uygulamalarına ve briçin ruhuna uygun olmak kaydıyla kendi “alert” kurallarını hazırlayabilirler.

Oyuncuların şüphe halinde “alert” etmeleri beklenir.

Oyuncuların şüphe varsa masada kendilerini koruyacak şekilde hareket etmeleri beklenir.

Perdeli oyunlarda, perdenin bir tarafında “alert” edilen bir deklarenin diğer tarafta “alert” edilmemiş olması kendiliğinden bir usulsüzlük doğurmaz.

TBF turnuvalarında, çiftlerin yeterli detaya sahip bir konvansiyon kartına sahip olmaları, masada bunu rakiplerine ve gerekli durumlarda turnuva direktörlerine sunmaları beklenir.

Yapay veya alışılmadık bir sistem oynayan çiftlerin rakiplerini önceden uyarmaları beklenir.

 1. Bütün konvansiyonel deklarelerin rakipler tarafından açıkça fark edilebilecek şekilde “alert” edilmeleri, konvansiyonel olmayan deklarelerin ise “alert” edilmemeleri gerekiir.
 2. Ortaklar arasında özel bir anlamı olan veya özel bir anlaşmaya ulaşılmasına yarayan deklareler natürel olsalar dahi “alert” edilmelidirler.
 3. Ortağın oyun açışlarına veya araya girişlerine karşı verilen ve forsing olmayan sıçramalı renk değişiklikleri “alert” edilmelidir.
 4. Pastan gelen eller hariç ortağın oyun açışlarına veya araya girişlerine karşı verilen ve forsing olmayan renk değişiklikleri “alert” edilmelidir.
 5. Ortağın rengini doğrudan veya basit araya girmeden sonra sıçrayarak yükselmenin davet gücünden daha az güç gösterdiği tutuşlar “alert” edilmelidir.
 6. Ortağın rengini basit tutuşun kuvvetli el gösterdiği deklareler “alert” edilmelidir.
 7. 15 onör puanının altında puan gücüne sahip tüm Sanzatu açışları (zayıf ve medium NT) “alert” edilmelidir.
 8. Yapay açışlarda puan limitlerinin yanı sıra dağılım özellikleri de “alert” edilmelidir. Yapay açışlar, natürel renk ifade eden açışların puan limiti ve dağılım özelliklerini belirtiyorsa, natürel renk açışlarındaki bu özellikler “alert” edilmelidir.
 9. Bir oyun açışının natürel olarak kabul edilmesi ve “alert” e tabi olmaması için minörlerde en az 3, majörlerde 4 kart vaat etmesi gerekir. Natürel sistemlerde 1 trefl açışının 2 kartlı olabildiği durumlar “alert” edilmelidir.

Perde kullanılmayan turnuvalarda aşağıdaki deklarelerin “alert” edilmesi gerekmez.

 1. Sanzatu açışlarına atılan konvansiyonel kontrlar, atıldığı renk dışında bir renk çıkılmasını isteyen/değer gösteren kontrlar ve rakipler için beklenenden çok farklı bir anlam taşıyan kontrlar “alert” edilmelidir. Bunların dışındaki kontrlar “alert” e tabi değildir.
 2. Konuşmanın ilk turundaki konvansiyonel konuşmalar dışındaki, dört seviyesi ve daha üstündeki konuşmalar “alert” e tabi değildir.
 3. Oyun açışlar dışındaki dengeli veya yarı dengeli el ve oynama isteği gösteren sanzatu konuşmaları “alert” e tabi değildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s